Daudzviet Latvijā vairākus gadus aukstajos mēnešos var vizināties sniega suņu pajūgā. Kopš haskiji filmu iespaidā Latvijā kļuvuši ļoti populāri, teju masveidā turpinās sāpīgā problēma, ka šie suņi ļoti daudzām ģimenēm kļūst lieki, jo šķirnes īpatnību dēļ cilvēki netiek ar tiem galā. Jau šā gada rudenī vienā no sniega suņu trasēm cer piedāvāt zināmu risinājumu šai problēmai.

Ogrē vizināšanās suņu pajūgā ir sākusies pirms četriem gadiem, un tā ir aizsākusies ar astoņgadīgo Bafiju. Šo gadu laikā viņai pievienojušies vēl 14 kolēģi, liela daļa ir cilvēku pamesti suņi, daļa atrasti patversmē, bet ir arī tādi, kas šeit ieradušies paši savām kājām.

Iveta un Kristaps, kuri saimnieko trasē, saka – dienā parasti varot nodrošināt sešus izbraucienus, tas ir, divi suņu pajūgi noskrien deviņus kilometrus katrs. Un ar katru sezonu tie kļūst aizvien pieprasītāki. Maksimālais ātrums, ko šāds suņu pajūgs var attīstīt, ir līdz pat 35 km/h, un šāda vizināšanās ir iespējama līdz pat +16 grādiem.

Brīdī, kad sniegs trasē ir pavisam nokusis, kamanu sliedes tiek nomainītas pret riteņiem. Un suņu pajūga kamanās sēžas gan lieli, gan mazi. Sākotnēji Latvijā iespēju vizināties suņu pajūgā piedāvāja apmēram trīs vietās, šobrīd to skaits ir vismaz dubultojies, un liela daļa no piedāvātājiem ir arī Latvijas Kamanu suņu sporta federācijas biedri.

Trases saimnieki Ogrē apgalvo, ka šī gan nav nekāda biznesa zelta ādere un ka šobrīd ar apmeklētāju vizināšanu izdodas segt suņu uzturēšanas un vakcinēšanas izdevumus. Turklāt tā ir arī iespēja atbilstoši šīs šķirnes īpatnībām suņiem nodrošināt vajadzīgo fizisko slodzi, kas ir viens no iemesliem, kāpēc daudzi atsakās no šiem dzīvniekiem.

"Man pa šo pēdējo mēnesi jau ir zvanījuši trīs saimnieki, diemžēl sunīšus nevarēju paņemt, viņus novirzīju uz patversmi, kur viņi tagad mājo, un tikko mēs uzbūvēsim sev lielākas suņu mājas, tā mēs viņus arī paņemsim," atzīst trases Sniega suņi saimniece Iveta Preisa-Imaka.

Iveta un Kristaps iecerējuši netālu no trases uzbūvēt sniega suņu sporta bāzi. Tā būtu vieta, kur bez maksas bērni varētu apciemot suņus, ietu garās pastaigās un arī iepazīt šo šķirni.

"Lai viņi neprasa mammām un tētiem haskijus iegādāties. Mums ir tāds mērķis it sevišķi atbalstīt mazturīgās ģimenes, lai bērni nāktu socializēties, jo mēs zinām, ka bērns caur suņiem atveras", norāda Iveta.

Sporta bāze un improvizētais rehabilitācijas centrs durvis varētu vērt jau šā gada rudenī, bet līdz tam jāizbūvē voljeri vismaz 26 malamutiem un haskijiem.